Duże, pionowe lustro, w którym widoczna jest cała sylwetka jest pragnieniem wielu osób, zwłaszcza tych dbających o detale swojego wyglądu. Jednak nie każdy dysponuje miejscem, by je ustawić w pokoju lub zawiesić na wolnej ścianie – wówczas warto rozważyć połączenie praktycznego z pożytecznym, czyli wykorzystanie drzwi szafy jako idealnej powierzchni pod montaż zwierciadła. W końcu to za tymi wrotami do świata codziennych kreacji lub wyszukanych stylizacji kryją się rozmaite pomysły na własną „stylówkę”, zaś będące na wyciągnięcie ręki lustro będzie naszym osobistym doradcą, pomagającym ocenić nasz strój. Zobaczmy więc, jak kreatywnie rozwiązać problem braku wolnej przestrzeni i zamontować lustro na boku szafy oraz jak wybierać lustro przyklejane na drzwi szafy, by spełniało nasze oczekiwania.
Montaż lustra na drzwi szafy – co będzie potrzebne?
Przytwierdzanie gładkiej tafli do równie gładkiej powierzchni szafy wymaga mocnego kleju lub specjalnych taśm dwustronnych, które są przeznaczone do takich zastosowań. Nie warto bawić się w półśrodki, bo oprócz trwałości i pewności montażu liczy się przecież nasze bezpieczeństwo. Zsuwająca się lub odpadająca w najmniej spodziewanym momencie tafla szkła może narobić szkód i wyrządzić nam krzywdę. Do przyklejania luster są dedykowane specjalne kleje montażowe, o natychmiastowym chwycie i nie wymagające podpierania, które charakteryzuje duża siła klejenia. Dzięki temu zyskujesz pewność, że lustro nie spadnie z szafy w trakcie dnia lub nocy po kilku tygodniach.
Taśmy dwustronne również się sprawdzą, pod warunkiem dobrego przygotowania powierzchni – oczyszczenia i odtłuszczenia – oraz starannego przyklejania. Każda z nich ma deklarowane wartości, które będzie w stanie utrzymać w zależności od długości, na przykład 100 kilogramów na 1 metr. Podobnie rzecz się ma z plastrami montażowymi, które pojedynczo mogą wytrzymywać obciążenia około 6 kilogramów, więc można zastosować kilka sztuk dla absolutnej pewności montażu. Są to rozwiązania łatwiejsze i praktyczniejsze w użyciu, ale muszą być używane z rozwagą – naddatek taśmy dwustronnej zapewnia większy margines bezpieczeństwa, więc warto przykleić ją wzdłuż brzegów lustra i krzyżowo na środku tafli, by połączenie było mocne i bez niedociągnięć.
Przydatna będzie też miarka oraz ołówek do zaznaczenia pozycji lustra i wymierzenia odpowiedniej wysokości od podłogi. Nie można zawiesić go zbyt nisko, aby podczas przeglądania nie ucinało nam sylwetki i obejmowało naszą postać w sposób umożliwiający wygodne przeglądanie się w całości. Alternatywą dla przyklejania luster jest możliwość montażu ich na specjalnych uchwytach, obejmujących punktowo tylko krawędzie tafli, które są również dostępne w wersjach samoprzylepnych, ale to rozwiązanie jest raczej zalecane do niezbyt dużych i co za tym idzie lekkich zwierciadeł.
Wybór lustra na bok szafy – na co zwrócić uwagę?
Lustro do szafy powinno być dostosowane do montażu metodą klejenia, więc pozbawione zintegrowanych punktów zawieszenia na tylnej powierzchni, płaskie i możliwie cienkie. Jeśli jednak pragniemy, by oprócz swojej oczywistej funkcji użytecznej było też ozdobą wnętrza, to możemy pokusić się o inny niż prostokątny kształt lub cięcie na wymiar według oryginalnego pomysłu. Do wnętrz w stylu retro lub wiekowych mebli świetnie nadają się lustra w kształcie owalu lub wydłużonej elipsy, montowane pionowo na drzwiach bądź na bocznej powierzchni szafy. Można też pokusić się o stworzenie asymetrycznej mozaiki z mniejszych kwadratowych zwierciadeł, przyklejanych tuż obok siebie z minimalnymi odstępami pomiędzy krawędziami lub doklejenie listewek, tworzących oryginalnie wyglądające szprosy.
Jakie lustro wybrać na drzwi szafy?
W niektórych przypadkach najlepiej sprawdzi się wymiana lustra w szafie przesuwnej, gdzie zamontowanie dużego, płaskiego zwierciadła pełniącego jednocześnie rolę drzwi do szafy jest najlepszym wyjściem z dylematu wynikającego z braku miejsca w pomieszczeniu. Mamy wówczas do dyspozycji naprawdę dużą powierzchnię do przeglądania się, w pełni zintegrowaną z meblem, który dzięki temu pomysłowi zyskuje zupełnie nowy charakter. To może być strzał w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli fronty są już zmęczone życiem, noszą ślady wielu lat używania i domagają się renowacji bądź wymiany.
Ważną rzeczą jest, by wybierać lustra hartowane, wyróżniające się kilkukrotnie większą wytrzymałością niż wykonane ze zwykłych szyb. To znacznie podnosi nasz poziom bezpieczeństwa w przypadku montażu na drzwiach szafy lub w roli drzwi przesuwnych – powstające przez ruch naprężenia nie będą groziły uszkodzeniem czy pęknięciem zwierciadła podczas wielu lat używania.
Jak bezpiecznie zamontować lustro na szafie? Krok po kroku.
Przyklejanie lustra nie wymaga specjalistycznej wiedzy i jest stosunkowo proste, jeśli tylko odpowiednio się do niego przygotujemy. Na początku najważniejszy jest zakup specjalnego kleju, przeznaczonego do montażu powłok lustrzanych, gdyż inne uniwersalne kleje kontaktowe mogą czasem spowodować uszkodzenie lustra. Dużym ułatwieniem jest, gdy możemy zdemontować drzwi szafy i przyklejać taflę w pozycji poziomej, co jest o wiele wygodniejsze i pozwala na znacznie większą precyzję montażu – wyrównanie poziomu i proste przyklejenie względem krawędzi drzwi. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości albo przyklejamy lustro do boków mebla, przyda się asysta jednej lub nawet dwóch osób, kontrolujących poprawność przytwierdzania według zaznaczonych wcześniej krawędzi czy punktów styku. Mocne i szybkowiążące kleje nie zostawiają zbyt dużo czasu na poprawki, a krzywo zamocowane lustro do szafy będzie nas irytować, zaś korekty będą trudne do zrealizowania bez zniszczenia zwierciadła lub mebla.
Istotne jest przygotowanie obu sklejanych ze sobą powierzchni zgodnie ze sztuką – oczyszczenie z kurzu oraz odtłuszczenie, aby klej pewnie przylegał. Można do tego celu użyć specjalnych ściereczek i preparatów do czyszczenia drewna. Klej należy nanosić wzdłuż boków lustra, kilka centymetrów od jego krawędzi, by po dociśnięciu nie wypływał na zewnątrz poza obrys. Przy montażu na drzwiach, które udało się zdjąć i poziomo położyć warto zostawić całość do pełnego wyschnięcia i utwardzenia, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu producenta kleju. Może to być kilka godzin lub nawet cała doba, w zależności od jego specyfiki. W każdym razie wszystkie przygotowania można poczynić samodzielnie i mieć dzięki temu dodatkową satysfakcję z bycia designerem we własnym domu oraz cieszyć się odmienionym charakterem szafy z lustrem przez długi czas.