Obecność lustra w przedpokoju lub korytarzu wejściowym to oczywista sprawa ze względu na praktyczność tego rozwiązania. Wychodząc z domu rzucamy okiem, czy wszystko w naszym ubraniu wygląda jak należy i czy przez roztargnienie nie założyliśmy na przykład swetra na lewą stronę lub dwóch różnych butów, a niektórym pomaga ono nawet odnaleźć okulary na własnym nosie. W każdym razie duże lustro w przedpokoju to coś, co z pewnością warto mieć i przyjrzeć się oferowanym rozwiązaniom, a te są naprawdę pomysłowe i pozwalają na niesztampowe aranżacje. Nowoczesne lustro do przedpokoju to przecież także świetna dekoracja, witająca wchodzących gości i powracających domowników.
Lustro w przedpokoju – dlaczego warto się w nie zaopatrzeć?
Oprócz wspomnianego bycia kontrolerem jakości naszej wyjściowej stylizacji, lustro w przedpokoju pełni też niebagatelną rolę jeśli chodzi o kwestie wizualne. Nie tylko optycznie powiększa niewielką przestrzeń na wejściu do domu, ale też skutecznie ją rozświetla, odbijając i multiplikując światło dzienne, wpadające przez okno lub przeszklone drzwi z naświetlami. Może tym samym zupełnie odmienić to zwyczajowo niezbyt przestronne i słabo doświetlone pomieszczenie, dodać mu jasności i przyjemnego klimatu.
Jeśli nie mamy do dyspozycji wolnej ściany, to możemy rozważyć nieco mniejsze kwadratowe lub okrągłe lustro w przedpokoju, na przykład nad najniższą szafką czy też stojakiem na buty. W nim co prawda nie zobaczymy całej swojej sylwetki, ale też będzie pełnić przydatną rolę i równie dobrze doświetli dzienną poświatą mroczne pomieszczenie.
Gdzie powiesić lustro w przedpokoju?
O tym, gdzie powiesić lustro w przedpokoju, zadecyduje dostępność miejsca na ścianie i ogólna aranżacja pomieszczenia, ale na pewno warto wybrać takie miejsce, w którym będziemy mogli korzystać z niego swobodnie i bez trudu się w nim przejrzeć przed wyjściem. Dobrym pomysłem jest wolna ściana na lewo lub na prawo od drzwi wejściowych, dzięki czemu możemy na przykład wybierać modele o większych rozmiarach, o wysokości przynajmniej 80 czy 100 centymetrów. To umożliwia uchwycenie naszej sylwetki nawet w dość ciasnych przedpokojach.
Trafnym pomysłem jest też umieszczenie zwierciadła na końcowej ścianie korytarza wejściowego albo zawieszenie go na przykład naprzeciwko zabudowy meblowej lub szafy z suwanymi drzwiami o jasnych frontach. To dodatkowo optycznie zwiększa kubaturę pomieszczenia i rozjaśnia je jeszcze bardziej.
Jeżeli jesteśmy ograniczeni brakiem dużej ściany, to możemy skłonić się do mniejszych luster wiszących, które mogą być zawieszone nad meblami, ale ważne jest by zawsze pamiętać o odpowiednim wymierzeniu wysokości zawieszenia, jak i dobraniu trafnie rozmiaru tafli, by nie tracić nic z funkcjonalności lustra.
Jaką szerokość lustra do przedpokoju wybrać?
Aranżacja lustra w przedpokoju powinna być podporządkowana jak największej jego użyteczności, najrozsądniej więc wybierać prostokątne modele o szerokości przynajmniej 50 czy 60 centymetrów, ale dwukrotnie większej wysokości. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń i zmieszczą się nam zwierciadła mające nawet 80 centymetrów szerokości, to również możemy rozważyć ich montaż.
Tutaj, podobnie jak w przypadku luster do garderoby, im większa powierzchnia całej tafli, tym przyjemniej się z niej korzysta. Jedyny minus to być może częstsza konieczność ich czyszczenia, zwłaszcza ze śladów po dziecięcych łapkach czy odciśniętych na powierzchni lustra buźkach. Ale to też ma swój urok i stanowi dowód na to, że w lustrze lubimy przeglądać się już od najmłodszych lat.
Aranżacje przedpokoju z lustrem.
Odważne pomysły indywidualistów wykorzystują duże lustro w przedpokoju w sensie dosłownym, czyli pokrywają całą jego ścianę, tworząc niesamowitą wizualnie przestrzeń. Interesująco wyglądają też fronty szaf wykorzystane do tego celu, ale tu z pewnością będziemy często walczyć ze śladami odciśniętych palców i dłoni.
Jeśli nasz przedpokój jest nieco większy i układem przypomina bardziej hol wejściowy, to zawieszenie lustra w nieco grubszej, masywniejszej ramie o odważnej, wyrazistej kolorystyce przyniesie pomieszczeniu dodatkowy sznyt i ozdobi ścianę w interesujący sposób. To może być kapitalną koncepcją, zwłaszcza w połączeniu z innymi gustownymi dodatkami, na przykład ściennymi dekoracjami czy wyszukanym oświetleniem wnętrza.
Musimy też pamiętać o tym, że istotnym pozostaje pytanie, na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju, by znaleźć konsensus pomiędzy jego użyteczną a ozdobną rolą. W lustrze zawsze musimy widzieć odbicie swojej twarzy, natomiast jaką część całej naszej sylwetki uda się objąć, to zależy już od rozmiarów i kształtu tafli, niemniej jednak górna krawędź tradycyjnego lustra nie powinna być niżej, niż 160 centymetrów od podłogi.
Jakie lustro do wąskiego przedpokoju?
Ciasne pomieszczenia wymagają pójścia na kompromis, lepiej więc unikać w nich luster z wystającym obramowaniem i zrezygnować z zawieszania ich w miejscach, gdzie będą narażone na ciągłe obijanie, zniszczenie czy nawet stłuczenie, na przykład na ścianie obok otwieranych do wewnątrz drzwi.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są zatem lustra o filigranowych ramach lub zupełnie pozbawione obramowania, świetną propozycją są także odchylane na specjalnych zawiasach zwierciadła, które można chwilowo ustawić pod kątem prostym do ściany i swobodnie przejrzeć się w nich w wąskim korytarzu.