Przestronne i pełne światła, ascetyczne, surowe i minimalistyczne, łączące industrialną przeszłość z luksusowymi detalami wykończenia – pofabryczne lofty i mieszkania zaaranżowane w stylu loftowym urzekają swoją niecodzienną architekturą i robią duże wrażenie na gościach. Powstają specjalne projekty, które wykorzystują duże okna, możliwość zastosowania stalowych bądź przeszklonych drzwi czy też wysokich sufitów. Jak w tych czerpiących inspirację z przemysłowego dziedzictwa wnętrzach odnajdują się nowoczesne lustra? Okazuje się, że rewelacyjnie, a pełne pomysłów głowy designerów często proponują takie lustro industrialne do salonu bądź dekorują loft lustrem ze szprosami w swoich wizualizacjach. Zobaczmy więc, jak w rozległym królestwie prostych, surowych form ceglanych ścian i betonowych tynków oraz naturalnych materiałów prezentują się te niesztampowe pomysły.
Czym charakteryzuje się styl loftowy?
Poza charakterystycznym układem mieszkania o dużej, otwartej powierzchni i niewielu ścianach działowych, styl loftowy czerpie pełnymi garściami z fabrycznych obiektów, odwołując się do utylitarnych form, eksponowania gołych murów i odsłoniętych konstrukcji stalowych czy też detali w stylu steampunk. Neutralna, pastelowa kolorystyka i surowy klimat oraz oszczędny minimalizm dominują w całym loftowym wnętrzu, począwszy od mebli aż po dodatki, których co do zasady jest raczej niewiele. Królują czernie, brązy i szarości kontrastujące z bielą, delikatnie rozjaśniającą pomieszczenie.
Do tej aranżacji doskonale nadają się elementy przypominające detale przemysłowych budynków i hal produkcyjnych, na przykład charakterystyczne okna z kratami ram – lustro loft ze szprosami doskonale je imituje, mogąc zawisnąć dokładnie naprzeciwko takiego właśnie okna na świat. Pięknie wyglądają lustra w ramach aluminiowych lub lśniących miedzianym blaskiem. Doskonale korespondują z wnętrzami, gdzie ceglane mury i elementy konstrukcyjne z surowego wnętrza są z zamysłem wyeksponowane. Jakie jeszcze inspiracje można wcielić w życie?
Jakie lustro będzie pasować do stylu loftowego?
Asceza i proste formy dominujące w tych aranżacjach skłaniają do wyboru prostokątnych zwierciadeł – lustro loftowe czarne, z delikatnym metalowym obramowaniem lub lustro industrialne do przedpokoju doskonale komponują się z otoczeniem. Unikalną atmosferę będą podkreślać w połączeniu z odsłoniętymi belkami na suficie, z których będą zwisać pojedyncze żyrandole, z modnymi replikami żarówek Edisona na pojedynczym kablu. Ich ciepłe światło odbijające się w zwierciadłach nada wnętrzu przyjemnego kolorytu i ożywi nocną porą.
Lustra loftowe do salonu o ponadprzeciętnej kubaturze mogą być naprawdę sporych rozmiarów – wysokie sufity i ogromne okna stwarzają pole do popisu jeśli chodzi o pomysłowe kombinacje, zaś naturalne, dzienne światło odbijające się w srebrzystych taflach to ulga dla oczu, zmęczonych nadmiarem sztucznego oświetlenia. Proste, niemal niewidoczne ramy luster sprawiają, że będzie prezentować się wyśmienicie i w żaden sposób nie zaburzy kompozycji przestrzennej pokoju. Industrialne lustro do salonu może być częścią układanki, na którą składają się drzwi wejściowe bądź wewnętrzne z tego samego gatunku, stolarka okienna imitująca dawne fabryczne okna z czasów świetności zakładów przemysłowych czy też dodatków bądź ich replik z epoki – opraw żarówek, lamp czy zegarów.
Kształty luster idealnych do stylu loftowego
Gdy wybierzemy klasyczne duże lustro w czarnej ramie, loft zyska w ten sposób na wytworności, bo mimo celowego braku przepychu i nadmiernej ilości dodatków, utrzymane w tym stylu pomieszczenia cechują się ponadczasową elegancją i podkreślają wyszukane gusta właścicieli. Tam, gdzie dominują prostokąty i kwadraty w dobrym tonie jest je powielać przy dobieraniu elementów wyposażenia mieszkania.
Jeśli jednak wolimy zastosować inne kształty, zwłaszcza w mniejszych wariantach zwierciadeł, to równie dobrze zaprezentują się okrągłe bądź półokrągłe lustra. W przypadku stylu loftowego nie ma też żadnych problemów przed sięgnięciem po asymetryczne, przypominające srebrzyste plamy zwierciadła lub lustra o ściętych narożnikach, wyglądających jak wydłużone heksagony. Należy jedynie pamiętać, żeby ich ramy pasowały do ogólnej koncepcji wnętrza i nie stanowiły dysonansu stylistycznego na ścianie.
Wszystkie lustra, zarówno stojące jak i wiszące, okrągłe i prostokątne, mogą być do stylu loftowego dobrane tak, by podkreślać starania projektantów i dobry smak właściciela, zaś same w sobie zawierają zarówno utylitarny charakter, jak i walor dekoracyjny, tożsamy z utrzymanymi w industrialnym duchu meblami czy drzwiami. Najlepiej więc trzymać się klasycznych form geometrycznych i szukać inspiracji w kształtach, które są obecne we wnętrzu – lustra loftowe mogą je pięknie duplikować i odtwarzać na przeciwległych ścianach.
Gdzie powiesić lustro w pomieszczeniach w stylu loftowym?
W którym miejscu najlepiej zawiesić lustro loft? Przedpokój lub salon wydają się najlepszymi pomysłami, ale pamiętać należy, że tego typu mieszkania mają czasem niecodzienne układy ścian działowych i w zasadzie nieograniczoną przestrzeń. Inaczej oczywiście wygląda sytuacja, gdy po prostu aranżujemy klasyczne mieszkanie w industrialnym stylu, dobierając wszystkie elementy dekoracyjne w jednym guście. Wówczas doskonale pasować będzie nam lustro loftowe, czarne ramki wokół tafli i geometryczna forma, które skomponują się z pozostałymi elementami wystroju.
Bardzo ciekawie prezentują się lustra imitujące okna fabrycznych budynków, gdzie tafla jest podzielona na kilka części czarnymi ramami, przypominając charakterystyczne prostokąty z łukami półkolistymi lub koszowymi, znane z przemysłowych obiektów. Powieszenie tego typu lustra dokładnie naprzeciw takiego okna to rewelacyjny zabieg, podobnie jak odtworzenie go symetrycznie na tej samej ścianie w niewielkiej odległości. Oczywiście lustro nie musi być aż tak wielkie, natomiast jego bliźniaczy wygląd podkreśla celowość tego zabiegu designerskiego. Warto trzymać się ogólnych założeń stylu loftowego i z rozmysłem dobierać lustra, by odwiedzający nas goście mogli z uznaniem pokiwać głową i docenić nasz wyrafinowany gust.