Obecność lustrzanej tafli w łazience jest czymś oczywistym, jednak szeroka gama rozwiązań, wielkości, kształtów i rodzajów luster potrafi przyprawić o zawrót głowy i spowodować, że wybór właściwego jest nie lada wyzwaniem. Podpowiemy więc, jakie lustro do łazienki wybrać, jaki powinno mieć kształt i rozmiar oraz gdzie powinno być zamontowane?

Gdzie umieścić lustro w łazience?
Zwyczajowo lustro w łazience zawiesza się nad umywalką – to po prostu najbardziej oczywiste z rozwiązań i w zasadzie dla wielu wyczerpujące temat. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, między innymi na jakiej wysokości je umieścić oraz czy będzie to praktyczne dla wszystkich domowników? W świeżo wyremontowanej lub projektowanej od podstaw pod zabudowę łazience można założyć, że krawędź blatu czy też szafki pod umywalkę będzie na optymalnej i wygodnej wysokości dla każdego i wówczas obliczyć przynajmniej 20 do 30 centymetrów odległości od umywalki do dolnego brzegu lustra lub około 120 centymetrów od podłogi do krawędzi tafli. To pozwoli na ograniczenie ciągłego zachlapania wodą, która zostawia widoczne ślady i zacieki, zagwarantuje też, że nasza sylwetka będzie widoczna w lustrze bez stawania na palcach czy pochylania pleców. Wzrok powinien znajdować się mniej więcej w trzech czwartych wysokości zwierciadła.
Im większe lustro, tym wygodniejsze i lepiej, aby jego rozmiar rósł w górę, czyli należy zwracać uwagę raczej na wysokość, niż szerokość tafli. Jeśli planujemy powiesić lustro w inny sposób, niż tradycyjnie nad umywalką albo zastosować drugie, większe na innej ścianie, to warto spojrzeć w stronę zwierciadeł o pokaźniejszych rozmiarach. Możemy wówczas zobaczyć niemal całą swoją sylwetkę, a za metodę obliczeń przyjąć matematyczny podział 1:2, czyli osoba o wzroście około 180 cm będzie mogła przejrzeć się w całości, jeśli zwierciadło ma 90 cm wysokości, zaś dolna krawędź lustra powinna być około 80 cm nad podłogą.
Oczywiście podawane wymiary stanowią zawsze pewien kompromis pomiędzy wygodą użytkowania przez domowników, a estetyką, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by zawiesić lustro niżej lub wykorzystać całą powierzchnię ściany, aż do krawędzi sufitu, należy jednak pamiętać o tym, że czyszczenie i dbanie o dobrą prezencję lustra będzie nieco bardziej pracochłonne.
Jak dobrać odpowiednie lustro do łazienki?
Decydując o tym, jaki rozmiar lustra do łazienki powinniśmy wybrać, musimy przede wszystkim zwizualizować sobie to, jak będzie się ono prezentować. Dobrze jest wybierać takie, które będą nie tylko praktyczne, ale też ozdobią i rozświetlą pomieszczenie, więc śmiało można wybierać jak największe tafle, które będą świetnie wyglądać na ścianie. Do lamusa odchodzi zasada, że lustro nie powinno być szersze niż szafka czy blat pod nim, więc zawieszenie tafli o szerokości na przykład 120 centymetrów optycznie powiększa samo pomieszczenie i odbija więcej naturalnego światła, czyniąc łazienkę przytulniejszą.
Drugą istotną kwestią jest styl i sposób aranżacji – można wybierać funkcjonalne lustra z szafką na kosmetyki i przybory, minimalistyczne i ascetyczne tafle bez obramowań, tworzące nieraz znaczną część powierzchni całej ściany w łazience, nowoczesne i efektowne lustra z podświetleniem lub klasyczne rozwiązania z ramką. Ważne jest, aby wybór korespondował z projektem łazienki i pasował do całości, będąc spójnym uzupełnieniem wybranych płytek, mebli czy oświetlenia. Można też pomyśleć o niecodziennych i niebanalnych rozwiązaniach, na przykład montując zwierciadła o nietypowych, asymetrycznych kształtach lub wieszając kilka luster o różnych wielkościach.

Lustro do łazienki – jaki kształt wybrać?
Kolejną istotną kwestią jest oczywiście sam kształt tafli – lustro do łazienki okrągłe czy prostokątne, a może owalne lub klasyczny kwadrat? Będąc ozdobą samą w sobie lustro przyciąga nasz wzrok i ważne jest, by pasowało do zastosowanych przez nas pomysłów aranżacyjnych. Tak więc jeśli w łazience dominują raczej ostre kształty i minimalizm prostych krawędzi, a pod lustrem znajdzie się kwadratowa umywalka nablatowa, to pionowe lub poziome prostokąty sprawdzą się najlepiej. Jeśli zaś w pomieszczeniu jest sporo obłości, miękkich kształtów, owali i okręgów, wówczas klasyczne, okrągłe lustro dopełni całości swoją obecnością. A jakie lustro do małej łazienki wybrać? Przy mocno ograniczonej przestrzeni najlepiej sprawdzają się szafki z lustrem czyli funkcjonalne dwa w jednym, jeśli jednak nie przemawia do nas to rozwiązanie, to wówczas możemy rozważyć bezbramkową taflę o prostokątnym, tradycyjnym kształcie lub nieduże lustro okrągłe nad umywalką.
Dla mniej konserwatywnych są jeszcze inne interesujące pomysły, łączące w sobie różnorodność geometryczną, na przykład prostokątne lub kwadratowe lustra z zaoblonymi narożnikami albo prostokąty z półokrągłą górną krawędzią. Można oczywiście popuścić wodze fantazji i zamówić lustro asymetryczne, o falujących krawędziach lub z efektem trójwymiarowej głębi, czyli tak zwaną iluzją nieskończoności. Im większa kubatura łazienki, tym większe możliwości mamy i możemy również przebierać wśród luster dekoracyjnych z ramami o naprawdę odważnej stylistyce i kształtach, na które zdecydują się prawdziwi indywidualiści. I w sumie czemu nie – piękne zwierciadło w niebanalnym obramowaniu jest intrygującą dekoracją, przyciągającą wzrok nie gorzej, niż abstrakcyjny obraz.

Lustro do łazienki – z ramą czy bez?
Jeśli już o obramowaniach mowa, to należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie mające tyluż zwolenników, co przeciwników. Rama jest dodatkowym wizualnym kusicielem wzroku, może wpasowywać się w kolorystykę wnętrz lub kontrastowo od niego odcinać, tworząc ciekawą grę barw. Lustra z ramą świetnie pasują do łazienek urządzonych w stylu vintage lub glamour, ale jeśli obramowanie jest delikatne i niemal nie wystaje poza krawędź tafli, to takie lustro z pewnością sprawdzi się też w nowoczesnych aranżacjch.
Poza walorami ozdobnymi i piękną prezencją w przestronnych łazienkach, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę aspekt praktyczny luster z ramą, czyli nieco bardziej kłopotliwe czyszczenie, gdyż skondensowana para i kurz lubią osiadać na jej krawędzi. Istotne jest, by upewnić się co do trwałości samej ramy i jej odporności na warunki podwyższonej wilgotności powietrza. Cięższe i masywniejsze zwierciadło w ramie wymaga solidnego montażu i zawieszenia, więc niezbyt sprawdzą się tu rozwiązania typu taśma dwustronna, znacznie pewniejsze jest montowanie go na haczykach czy wkrętach.
W przypadku nowoczesnych łazienek lub tych o niewielkiej powierzchni najlepszym rozwiązaniem będą subtelniejsze modele bez ram, ewentualnie tylko z delikatnym obramowaniem. Są bardziej praktyczne w utrzymaniu czystości i uniwersalne w montażu, można je przyklejać bezpośrednio do ściany lub licować krawędzie lustra z brzegami płytek, tworząc jednolitą powierzchnię.
Czy warto wybrać lustro podświetlane w łazience?
Lustro podświetlane do łazienki, zwłaszcza z nowoczesnym i energooszczędnym oświetleniem LED, które nie emituje ciepła, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jak wiadomo, dobre doświetlenie obszaru wokół lustra ma duże znaczenie dla codziennych czynności higienicznych, golenia zarostu, modelowania fryzury czy wykonywania makijażu.
Jeśli w łazience mamy tylko pojedyncze oświetlenie sufitowe, to nie możemy liczyć na to, że dobrze nam przy tym posłuży, dlatego warto wybierać wśród rozwiązań z dodatkowymi źródłami światła. Mogą to być niewielkie kinkiety po obu stronach tafli czy też listwy LED ale najlepiej sprawdzą się zintegrowane z lustrem diody, równomiernie oświetlające obszar wokół niego miękkim, rozproszonym i nie męczącym oczu światłem.